Gry edukacyjne dla dzieci – jakie wybrać i jak dobrać je do wieku dziecka?
Nauka jest wpisana w całe życie człowieka i wcale nie musi kojarzyć się ze szkolną ławką, podręcznikami i powtarzaniem definicji czy rozwiązywaniem zadań. W każdym momencie przecież doświadczamy świata i poznajemy nowe umiejętności, a u dzieci – szczególnie na początkowym etapie funkcjonowania ilość bodźców jest bardzo duża. Maluchy od urodzenia uczą się różnego rodzaju rzeczy, zjawisk, procesów, a ich mózg jest szczególnie plastyczny i wyczulony na nowe atrakcyjne możliwości. Gry edukacyjne dla dzieci pozwalają więc stymulować rozwój, dają okazję do nauki przez zabawę i pokazują świat w bardzo ciekawy sposób. W zależności od wieku i możliwości rodzice oraz opiekunowie mogą zaproponować maluchom i starszakom taką rozrywkę, która dodatkowo będzie najlepszą lekcją.
Jakie gry edukacyjne dla dzieci wybrać?
W sklepach znaleźć można wiele różnego rodzaju gry i zabawki, które nie tylko przyciągają uwagę, ale również mają pomóc w nauce. W wielu wariantach ułatwiać będą zdobywanie wiedzy, mogą pomóc zrozumieć różnego rodzaju zjawiska, pozwalają poznać otaczający świat, a także posiąść nowe umiejętności. To całkiem dużo zadań dla zabawek, ale warto pamiętać o tym, że taka nauka jest naturalna i intuicyjna, a gry edukacyjne dla dzieci sprawiają, że najmłodsi chętnie sięgają po tego typu propozycje. W ten sposób można zachęcić do poznawania liter, liczenia, nauki języków obcych, a nawet wprowadzać w programowanie. Możliwości jest bardzo dużo, a wszystkie będą wiązały się z radością dziecka. I dlatego właśnie warto sięgać na przykład po gry pamięciowe dla dzieci, ponieważ to inwestycja, która będzie procentować. Innego rodzaju propozycje będą motywować do raczkowania i chodzenia, a jeszcze inne fantastycznie będą wspomagać pierwsze słowa.
Jakie gry edukacyjne dla 2 latka?
Dzieci, które potrafią już chodzić i zaczynają tworzyć coraz dłuższe zdania, chętnie sięgają po gry edukacyjne dla 2 latka. Ich głównym zadaniem jest wspieranie kolejnych pojawiających się umiejętności. Dzięki temu dziecko szybciej, dokładniej i lepiej poznaje otaczający świat, a ta lekcja będzie procentować w kolejnych latach. Gry edukacyjne dla 2 latka to inwestycja na całe życie szkolne i zawodowe. Najczęściej będą rozwijać logiczne myślenie, pamięć, kreatywność, koncentrację i umiejętności komunikacyjne. Zawsze muszą być dobrane do wieku i możliwości i poza motoryką małą wspomagać będą również tę dużą. Dwulatek sięgnie po edukacyjne gry planszowe z porami roku, cyframi, zawodami czy też zwierzętami. Niezmiennie popularne są układanki, zagadki i memory.
Trzylatek idzie do przedszkola
Gra edukacyjna dla 3 latka będzie rozwijać podstawowe kompetencje, ale również będzie pretekstem do tego, by doskonalić już konkretne umiejętności. Tu mogą pojawiać się literki i cyferki oraz zadania w języku obcym. A to rewelacyjny wstęp do nauki pisania i czytania oraz trening motoryki małej. Poza propozycjami komunikacyjnymi i logopedycznymi powodzeniem będą cieszyć się taka gra edukacyjna dla 3 latka, która będzie wspomagać pracę ręka-oko. Świetnie sprawdzą się nawlekanki, puzzle, karty kreatywne zachęcające do malowania lub wyklejania.
Poznajemy świat
Rozwijająca gra edukacyjna dla 4 latka z pewnością pozwoli odkryć mechanizmy, jakie rządzą światem. Na tym etapie rewelacyjnie sprawdzają się zagadki oraz karty, które na przykład pozwalają dopasowywać atrybuty do osób, uczą godzin, znaczeń słów, rozpoznawania prawdy i fałszu. Tego typu logiczne gry dla dzieci – rebusy, kalambury czy karty. A one pozwalają poznać świat – ciało człowieka, przepisy ruchu drogowego. Poza tym gra edukacyjna dla 4 latka będzie również ćwiczyć paluszki i koordynację.
Razem raźniej
Można powiedzieć, że gra edukacyjna dla 5 latków będzie fantastyczną okazją do rówieśniczych aktywności. To idealna lekcja pracy w grupie oraz szansa na to, by harmonijne nawiązywać relację, poznawać swoje słabe i mocne strony. Poza tym przy stolikach czy na dywanie warto bawić się propozycjami, które będą rozwijać wyobraźnię i logiczne myślenie. To także najlepszy czas na to, by w codzienność wpasowała się planszowa gra edukacyjna dla 5 latków, bo maluch będzie w stanie zrozumieć zasady i skupi się na rozgrywce.
Jakie gry edukacyjne dla 6 latka?
Po gry edukacyjne dla 6 latka warto sięgać zawsze wtedy, gdy chcemy zainteresować malucha bardziej wymagającymi i skomplikowanymi propozycjami. Bazują one już na pewnej wiedzy o świecie, a tym samym doskonale ją systematyzują i rozszerzają. W tym wieku zainteresowania zaczynają się już precyzować, więc nic dziwnego, że jedna osoba sięgnie po przyrodnicze gry edukacyjne dla 6 latka, a inna wybierze tę z historią bądź kosmosem czy anatomią w tle. Rewelacyjne będą memory, domino, planszówki, a także quizy z zagadkami i rebusami.
Idę do szkoły
Różnego rodzaju gry edukacyjne dla 7 latka będą świetnie uzupełniać to, co dzieje się w szkole. Będą rozszerzać i układać tę wiedzę, a także pozwolą poznać zupełnie nowe rzeczy. Tu będzie królować na przykład biologia, ortografia, matematyka czy angielski. Po gry edukacyjne dla 7 latka warto sięgać przy każdej okazji, bo to najlepsza forma nauki. Wybierz planszówki, propozycje logiczne oraz te, które uczą liczenia i poprawnego pisania.
Gry edukacyjne dla dzieci to rewelacyjny sposób by łączyć zabawę i naukę, Pozwalają rozwijać nowe umiejętności, a także są pretekstem, by poznawać nowe słowa, fakty i rozszerzają horyzonty. Zresztą gry dla dzieci edukacyjne to także świetna propozycja dla rodziców.