Jakie klocki LEGO dla dziecka? Dlaczego warto układać klocki?

2020-02-24
Jakie klocki LEGO dla dziecka? Dlaczego warto układać klocki?

Układanie klocków to jedna z najbardziej kreatywnych zabaw dla dzieci. Bogaty wybór produktów dopasowanych do wieku, umiejętności oraz zainteresowań sprawia, że Lego towarzyszy nawet nastolatkom. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto układać klocki oraz jakie produkty wybierać dla dzieci. Zapraszamy do lektury.

Od kiedy dziecko może układać klocki?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy można zacząć układanie klocków Lego z dzieckiem. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od zainteresowań malucha. Zgodnie z zaleceniami producenta klocki Lego są odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 18 miesięcy. W praktyce jednak wiele maluchów w wieku około roku już zaczyna swoją przygodę z układaniem. Jakie klocki Lego wybrać dla takiego malucha? W takim wypadku nie ma to większego znaczenia, ponieważ dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 miesięcy, bardziej skupia się na samej technice dopasowywania niż na kreatywnym budowaniu, choć bywają oczywiście wyjątki.

Wpływ układania klocków na dziecko

Zastanawiając się jakie klocki Lego wybrać dla dziecka dobrze jest zadać sobie pytanie, jakie mają one wpływ na malucha. Poszczególne kolekcje dopasowane są bowiem do wieku oraz umiejętności młodego człowieka. Wpływ klocków na dziecko w dużej mierze zależy bowiem od aktualnego etapu rozwoju. W początkowym etapie maluchy kształtuje umiejętność dopasowania do siebie dwóch — trzech elementów, by później tworzyć swoje pierwsze wieże. Następnie klocki rozwijają kreatywność oraz wyobraźnie. Ostatni etap w pełni zaspokaja potrzeby młodego inżyniera — konstruktora.

Wybieramy pierwsze klocki

Lego Duplo bez wątpienia stworzone są dla najmłodszych. Jak wspomniano wcześniej, moment rozpoczęcia budowania jest różny, jednak w wieku przedszkolnym większość dzieci doskonale wie, czym jest budowanie. Jakie klocki Lego dla 3 latka warto wybrać? Przede wszystkim takie, które są dla bezpieczne, czyli właśnie o większym rozmiarze niż standardowe. Na jaki produkt zdecydować się w przypadku młodszych dzieci? Dużą popularnością cieszą się klocki Lego Duplo, przeznaczone dla maluchów już od 18 miesięcy. Produkt ten jest tak chętnie wybierany, ponieważ rośnie razem z dzieckiem. Początkowo daje możliwość jedynie łączenia elementów, by w kolejnych etapach dać możliwość tworzenia pierwszych aut, a nawet zachęcać do nauki alfabetu.

Poznaj wyjątkową kolekcję Lego dla przedszkolaków

Decydując się na zakup Lego dla 4 latka, możemy wybierać zestawy już znacznie bardziej dopasowane do zainteresowań malucha. W tym wypadku dużą popularnością cieszą się produkty przeznaczone dla miłośników Spidermana. Wśród najbardziej popularnych modeli, które odpowiedzą również na pytanie, jakie klocki Lego dla 3 latka wybrać, znajdziemy Lego Super Heroes Spiderman - napad na furgonetkę z kolekcji Lego Marvel. Produkt ten przeznaczony jest dla dzieci od 4 roku życia, jednak wywołuje uśmiech na twarzy zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych pociech.

Klocki Lego idealne nawet dla starszaków

Lego dla 4 latka może mieć bardzo zróżnicowany poziom trudności i wiele zależy do indywidualnych umiejętności dziecka. Podobnie jest wtedy, kiedy wybieramy produkty dla starszych pociech. Zazwyczaj klocki Lego dla 5 latka to zestawy, które pozwalają na naprawdę kreatywną zabawę. W tym wypadku dużą popularnością cieszą się klocki Lego City a w szczególności zestaw z kurortem narciarskim. Proponowany wariant zaspokaja bowiem kilka potrzeb przedszkolaka. Przede wszystkim rozwija umiejętność budowania, daje możliwość kreatywnej zabawy oraz jest idealnym wyborem dla każdego miłośnika zimowych sportów. Jak więc widać wybierając klocki Lego dla 5 latka, możemy także kierować się zainteresowaniami dziecka, aby jedną zabawką zapewnić niekończącą się rozrywkę.

Kolekcja Lego Juniors także dla dziewczynek

Klocki to produkt, który przeznaczony jest nie tylko dla chłopców. Wśród zestawów unisex nie brakuje również Lego dla dziewczynek. W tym wypadku dużą popularność zyskały klocki Lego Juniors. Dostępne są one nie tylko w kolorystyce, która zachwyci każdą małą damę, ale również pozwalają na rozwijanie zainteresowań oraz posiadanych już umiejętności. Wśród dostępnych zestawów szczególnie chętnie wybierany jest wariant Przyjęcie dla Zwierzaków Emmy. Produkt ten składa się aż z 67 elementów i jest to Lego dla dziewczynek, które świetnie sprawdzi się również na prezent.

Poznaj zupełnie nowy wymiar budowania

Klocki Lego Technic przeznaczone są dla prawdziwych fanów budowania. Wśród dostępnych zestawów nie brakuje tych dla dzieci od 7 roku życia, jednak prawdziwą gratkę stanowią te dedykowane nawet od 16 lat. Na przykład ciężarówka Mack Anthem to produkt przeznaczony dla dzieci od 11 roku życia i należy do najbardziej zaawansowanych propozycji od Lego. Model ten wyposażony jest w realistycznie zaprojektowane nadwozie, układ kierowniczy przedniej osi i tylny napęd. Dodatkowo posiada on szereg technicznych szczegółów i funkcji, które przybliżają go do oryginału. Wśród tych robiących największe wrażenie możemy wyróżnić układ kierowniczy działający na przednie koła, tylny napęd oraz 6-cylindrowy, rzędowy silnik z poruszającymi się tłokami oraz kręcącym się wentylatorem chłodnicy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel