Kreatywny czas w domu – zabawki DIY dla dzieci

2021-01-05
Kreatywny czas w domu – zabawki DIY dla dzieci

Z pewnością rok 2020 przejdzie do historii jako ten, w którym najwięcej czasu spędziliśmy w domu. A to wymagało zorganizowania, pomysłowości oraz ogromnej cierpliwości, szczególnie gdy łączyliśmy pracę zdalną, opiekę nad dziećmi a nawet kwarantannę często na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Z pewnością taki czas jak nic innego wyzwala kreatywność i sprawiał, że z niczego powstawały zabawki, a robótki ręczne były skuteczną walką z nudą i oderwaniem od komputera czy tabletu. Nic więc dziwnego, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zabawki DIY dla dzieci. Co istotne, tej magii ulegają nie tylko maluchy, bo i dorośli przy tym się świetnie bawią. Zobacz, jak można spędzić kreatywnie czas w domu.

Co to jest DIY?

Moda na DIY towarzyszy nam od jakiegoś czasu, choć pewnie wielu dziadków i rodziców powie, że tak przecież powstawały zabawki, gdy oni byli z dziećmi. Przede wszystkim cechą wyróżniającą będzie to, że dodatek został wykonany samodzielne z tego, co akurat było pod ręką lub też z wykorzystaniem różnego rodzaju półproduktów, które są dostępne w sklepach. Ich wielką zaletą poza tym, że są oryginalne, tanie i rozwijają jest również to, że można je łatwo zrobić samodzielnie i są ekologiczne. Blogi internetowe oraz filmy w mediach społecznościowych to również gotowe instrukcje, jak zrobić piasek kinetyczny, sorter czy też domek dla lalek i wiele innych propozycji. Takie zabawki DIY dla dzieci dają bardzo dużo radości i z pewnością właśnie one będą cieszyć się największą sympatią. Wszak związane są z pracą. DIY – czyli inaczej „zrób to sam”, ma jeszcze jedną ważną zaletę, pozwala spędzić czas z dzieckiem na twórczej aktywności, a to w dzisiejszych czasach towar deficytowy.

Zabawy dla dzieci DIY przede wszystkim bazują na dobrym pomyśle i to on jest punktem wyjścia. Uczą także szacunku do pracy, a nie tylko zwracania uwagi na markę czy cenę produktu gotowego, który zazwyczaj wypełnia świąteczne czy urodzinowe listy prezentów.

4M Zrób To Sam Zestaw Lalka z Króliczkiem

Co można samodzielnie zrobić z dzieckiem?

Chciałoby się rzec, że zabawki DIY dla dzieci wymagają tylko sprawnych rąk i kreatywności. Tak naprawdę ważny jest pomysł i nie oszukujmy się, że każdemu i zawsze wyjdzie idealnie. Trzeba to trochę lubić, a z drugiej strony najlepsze inspiracje przynosi codzienność – to, czym bawi się dziecko, czego potrzebuje, jakie zabawy go interesują. Wówczas też mamy idealny punkt wyjścia do pracy. DIY dla dzieci może być świetną rozrywką i to dla wszystkich, a wielu terapeutów oraz pedagogów – szczególnie tych pracujących metodą Montessori, na co dzień sięga właśnie po takie atrakcje. Warto przy tym pamiętać, że maluchy być może nie potrzebują wiele, by się bawić, a wyobraźnia pozwala garnek, łyżkę czy rolkę po papierze toaletowym przemienić w bardzo pasjonujące rzeczy. I tego możemy się od najmłodszych uczyć. Zabawki DIY dla dzieci niewiele kosztują, a dużo mogą. Poza tym potrafią wciągnąć jak niejeden elektroniczny lub interaktywny gadżet, a może nawet bardziej.

4M Zrób To Sam Zestaw Robot Do Puszczania Baniek

DIY dla najmłodszych

Niemowlęta uwielbiają kolory, faktury, kontrasty, jak rzeczy przepływają czy świecą i wydają dźwięki. Czasem wystarczą drewniane kółka, wstążeczki i koraliki, by powtarza zabawki DIY dla dzieci, które będą przykuwać uwagę. Doskonałym pomysłem jest również umieszczenie różnych rzeczy w butelkach. Robią one dużo hałasu, świetnie leżą w dłoni, a kolorowe przedmioty dodatkowo wzmacniają efekt. Co istotne, do zabawy dla dzieci DIY można również wykorzystać własnoręcznie zrobioną tablicę sensoryczną. To prawdziwy przebój internetu i coraz więcej osób produkuje takie dodatki, a można je łatwo zrobić. To idealna lekcja faktur, które można poznawać stopami lub dłońmi, a także kolorów, które świetnie działają na zmysły. Nieco starsi na tablicy mogą mieć przedmioty do zamykania, otwieranie, wiązania, przesuwania. I często są to rzeczy codziennego użytku, które bardzo mocno interesują dzieci.

4M Zrób To Sam - Mini Puzzle

DIY dla starszaków

Z pewnością zabawki DIY dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to świetnie będą wpisywać się w zainteresowania maluchów. Bardzo często to również odpowiedź na modne propozycje, które podbijają rynek w danym sezonie. I tak rodzice wpadli na pomysł, jak zrobić w domu ciastolinę, piasek kinetyczny czy też popularne slime i wiele innych dodatków. W efekcie jest taniej, bezpieczniej i zdrowiej, a już sama „produkcja” daje bardzo dużo radości. Wielkim powodzeniem cieszą się również zabawki artystyczne, które pozwalają rozwijać talent. A przecież teatrzyk czy też lalki oraz dekoracje mogą powstać akurat z tego, co mamy w domu, a instrumenty muzyczne kryją się również w szafkach i szufladach. Modne zabawy dla dzieci DIY sięgają również po tworzenie autorskiej biżuterii. Tu przydają się bardzo różnorodne korale, które można nawlekać, układać, by powstały unikatowe naszyjniki i bransoletki. A to przecież idealny pomysł na prezent dla babci, cioci czy mamy oraz podstawa własnej kolekcji. Zdobić można również ubrania oraz elementy pokoju. Edukacyjne zabawki dla dzieci pomagają odkrywać świat i pokazują jego różnorodność. Obserwacja roślin czy też hodowla mrówek mogą być prawdziwą gratką dla miłośnika natury, a może ci, którzy chcą sięgać dalej, skonstruują sami lunetę. Zabawki DIY dla dzieci to nieprzebrane źródło inspiracji.

4M Zrób To Sam - Nauka o Statyce

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel