Rozruszaj dziecko na wiosnę – rowerek, hulajnoga, jeździk czy może rolki?

2021-04-20
Rozruszaj dziecko na wiosnę – rowerek, hulajnoga, jeździk czy może rolki?

Wiosna. „Cieplejszy wieje wiatr”, dzień jest długi, słońce zachęca do aktywności, a pandemiczne obostrzenia są coraz bardziej luzowane. To wszystko jest wyraźnym zaproszeniem, by skorzystać z tego, co natura ma nam do zaoferowania. Wiosna to też moment, gdy wybieramy sprzęt dla dzieci i dla siebie. Szczególnie w tym pierwszym aspekcie może się okazać, że po kilku miesiącach maluch po prostu wyrósł z hulajnogi lub też nabył nowe umiejętności i bez problemu można z rowerka biegowego przesiąść się na taki wymagający większej koordynacji. Wiosna to najlepszy czas na to, by pokazać dziecku, że aktywność jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu wolnego. To także inwestycja w zdrowie i kondycję. Nie oszukujmy się, że również dorosłym potrzebny jest ruch, więc wyprawy z dzieckiem mogą być najlepszą motywacją.

Rower czy hulajnoga?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Poza tym wielu rodziców zastanawia się, jaka hulajnoga dla dziecka będzie najlepsza na początek, a także, na którą warto zdecydować się później, gdy maluch zyska już tak ważną stabilizację. Wiele osób przegląda również rowerki dla dzieci. Te pierwsze mogą pojawić się już na wyposażeniu rocznego malucha, choć zawsze trzeba brać pod uwagę jego możliwości i zainteresowania. Prawdziwym hitem są oczywiście rowerki biegowe. Mają prostą konstrukcję, są lekkie i pozwalają na naukę balansowania ciałem. Co istotne, nie mają hamulców i pedałów, więc świetnie można na nich utrzymać równowagę. To, jaki rowerek dla dziecka wybierzemy – biegowy drewniany, metalowy lub wykonany z tworzywa sztucznego, w dużej mierze będzie zależeć po prostu od preferencji.

Motocykl Jeździk Odpychacz Rowerek Biegowy Dźwięk

Motocykl Jeździk Odpychacz Rowerek Biegowy Dźwięk

Jaki rowerek dla dziecka wybrać?

W sklepach znaleźć można rowery z kołami pompowanymi lub piankowymi, z ruchomą kierownicą lub z możliwością jej zablokowania. Taka jazda na biegówce daje maluchowi bardzo dużo frajdy i jest ciekawą alternatywą spaceru. Poza tym to najlepsze wprowadzenie do późniejszej nauki korzystania z normalnego roweru. Na wyposażeniu kilkulatka pojawią się więc modele trójkołowe czy też czterokołowe, a w wieku pięciu, sześciu lat zazwyczaj wybieramy tradycyjny rower dwukołowy, z hamulcami i pedałami, a nawet i często przerzutkami. W każdym wariancie musi być on dopasowany do wieku, wzrostu i możliwości dziecka. Musi ono naprawdę mieć sporo umiejętności, by koordynować szereg czynności, aby sprawnie poruszać się w miejskim ruchu. To, jaki rowerek dla dziecka będzie idealny, jest więc wymierną wielu różnych argumentów.

Tomabike Elgrom Rowerek Biegowy - Pompowane Koła

Tomabike Elgrom Rowerek Biegowy - Pompowane Koła

Jaka hulajnoga dla dziecka?

To jeden z najpopularniejszych pojazdów, jakie pojawiają się w parkach, na placach zabaw, a nawet na chodnikach. Oczywiście wielkim przebojem są modele elektryczne, ale to właśnie te manualne powinny przyciągać naszą uwagę wiosną. Hulajnogi dziecięce nie wychodzą z mody, choć przez lata nieco się zmieniły. Są produkowane z lekkich, ale odpornych materiałów i można je doskonale dopasować do konkretnych potrzeb. Gdy zastanawiasz się, jaka hulajnoga dla dziecka będzie najlepsza, oceń jego potrzeby i możliwości. Maluszki bardzo dobrze będą radzić sobie na modelach trójkołowych. Dodatkowe koło wspomagające będzie ułatwiać utrzymanie równowagi oraz oczywiście manipulowanie pojazdem. Szczególnym powodzeniem cieszą się hulajnogi z dwoma kółkami tylnymi i jednym przednim, ale bez problemu można znaleźć również propozycje z układem odwrotnym. W tej materii wiele będzie zależało od preferencji oraz oczywiście możliwości dziecka. Jak w każdej innej aktywności chodzi przecież o to, by nie zniechęcać, ale by budzić zainteresowanie takim sposobem spędzania czasu wolnego. Nauka, pierwsze próby, wspólne wyprawy powinny więc kojarzyć się tylko i wyłącznie z przyjemnościami.

Little Tikes Trójkołowa Hulajnoga Ze Skrętnymi Kołami - Zielona

Little Tikes Trójkołowa Hulajnoga Ze Skrętnymi Kołami - Zielona

Dobra hulajnoga

Jak w każdym innym wypadku hulajnoga to nie jest pojazd, na którym się oszczędza. Chodzi przecież nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa. Poza tym ważna jest także waga sprzętu. Dlatego właśnie lepsze będą hulajnogi z aluminiowym drążkiem. Dobrze by było, by były od regulowany. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, by podnóżek miał antypoślizgową podłogę. Niezwykle istotne będą także oczywiście kółka.

Mondo Lama Aluminiowa Hulajnoga 2 Kołowa

Mondo Lama Aluminiowa Hulajnoga 2 Kołowa

Jak rozwijać aktywność ruchową?

Poprzez przykład. Nie namówimy dziecka na to, by poszło na rower, jeśli sami będziemy spędzać czas przed telewizorem. To rodzice kształtują wzorce i są najlepszą motywacją, by się doskonalić i sięgać po coraz bardziej wymagające pojazdy. Maluszki oczywiście najlepiej będą się czuć, gdy wybierzemy im dopasowane jeździki dla dzieci.

Little Tikes Samochód Jeździk Cozy Coupe Policja

Little Tikes Samochód Jeździk Cozy Coupe Policja

Z czasem przesiądą się na rowerki lub hulajnogi, a w większości przypadków będą korzystać z tych pojazdów zamiennie w zależności od potrzeb i okazji. Jedna i druga aktywność ma swoje zalety, ale też ograniczenia. Prawdziwym hitem są także rolki dla dzieci. Następca wrotek sprawdza się nie tylko na specjalnie przygotowanych torach. To idealna opcja także na miejskie ścieżki.

Spokey Rolki Limp Czarno-Niebieskie

Spokey Rolki Limp Czarno-Niebieskie

I niezależnie od tego, jaki rowerek dla dziecka wybierzesz, zawsze musisz pamiętać o tym, że niezbędnym elementem wyposażenia jest kask i ochraniacze. Na nich też nie wolno oszczędzać, ponieważ nie tylko minimalizują ryzyko kontuzji, ale mogą także uratować życie.

Spokey Kask Dziecięcy Brain Czarny S-L

Spokey Kask Dziecięcy Brain Czarny S-L

pixel