Sposoby na naukę w domu – najpopularniejsze akcesoria edukacyjne dla dzieci

2020-04-08
Sposoby na naukę w domu – najpopularniejsze akcesoria edukacyjne dla dzieci

Szkoły podstawowe, licea, a nawet uczelnie wyższe zamknęły swoje drzwi dla uczniów i studentów. Nie ma tradycyjnych lekcji, sprawdzianów, testów i kartkówek. O edukację dzieci muszą więc zadbać przede wszystkim sami rodzice. Jak uczyć dziecko w domu? Jakie akcesoria naukowe dla dzieci warto kupić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Matematyka – jak nauczyć liczenia?

Najłatwiej zachęcić maluchy do nauki poprzez zabawę. W ten sposób można zainteresować dziecko i zmotywować je do zdobywania wiedzy. Wszelkie informacje przyswajane są też szybko i pozostają w głowie na długi czas. Jak uczyć dziecko w domu? Świetnym pomysłem może się okazać chociażby zabawa w sklep. Dzięki temu nasza pociecha poćwiczy liczenie – odejmowanie, dodawanie, mnożenie oraz dzielenie. Można też wprowadzić dodatkowe elementy, takie jak procenty (na przykład w formie rabatu). Do tej zabawy przydadzą się specjalne akcesoria naukowe dla dzieci. Polecamy między innymi kasę sklepową, interaktywne liczydło lub gry matematyczne. Dla mniejszych dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę matematyki, świetnym gadżetem mogą okazać się różnego rodzaju drewniane układanki z cyframi, liczbami oraz ich graficznym odwzorowaniem.

Biologia – poznajemy ludzkie ciało

Zabawki edukacyjne mogą też przydać się w nauce biologii. Jak uczyć dziecko w domu? Polecamy w szczególności akcesoria naukowe dla dzieci, które przybliżają im tajemnice ludzkiego ciała. W sklepach z zabawkami można znaleźć gry edukacyjne, dzięki którym maluch dowie się jakie mamy części ciała, narządy wewnętrzne, jakie procesy dzieją się w organizmie. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, dla jakiego wieku przeznaczona jest dana zabawka. Kilkulatki dowiedzą się przede wszystkim gdzie mamy rękę, nogę i serce. Nastolatki poznają już szczegółowo ludzkie ciało, poznając między innymi układ krwionośny i układ pokarmowy. Tego typu gry dostępne są zarówno w klasycznych, płaskich wersjach, jak i tych trójwymiarowych. Niektóre umożliwiają nawet poskładanie ludzkiego szkieletu albo przeprowadzenie operacji lub eksperymentu naukowego. Godne polecenia są też quizy dla dzieci. Dzięki nim można podsumować zdobytą wiedzę.

Fizyka i astronomia – tajemniczy świat kosmosu

Większość dzieci nie przepada za fizyką. To najbardziej nielubiany, szkolny przedmiot. Ta dziedzina nauki może jednak wiele zaoferować i zainteresować malucha. Wystarczy, że zostanie przedstawiona w odpowiedni sposób. Jak uczyć dziecko w domu? Można sięgnąć po akcesoria naukowe dla dzieci, które przybliżają niesamowity świat kosmosu i zjawisk fizycznych. Dzięki tym zabawkom dziecko samodzielnie wykona różnorodne eksperymenty naukowe. One z kolei odpowiedzą na pytania – jak funkcjonuje świat, czym jest siła, masa, przyspieszenie, jak działa grawitacja oraz na czym właściwie polega prawo powszechnego ciążenia. Twój mały Einstein na pewno z chęcią zbuduje własny wulkan z zabawką GraviTrax albo stworzy własną rakietę kosmiczną. Być może nie doleci ona na księżyc, ale na pewno przyczyni się do rozwoju Twojego dziecka.


Ravensburger GraviTrax Zestaw Uzupełniający - Wulkan

Geografia – w kilka dni dookoła świata

Aby dowiedzieć się co nieco o geografii, nie trzeba wcale ruszać się z domu. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie gry i akcesoria. Jak uczyć dziecko w domu? Doskonałym gadżetem są chociażby puzzle z mapą świata. Dzięki nim dziecko pozna nazwy poszczególnych państw oraz kontynentów. Dowie się też, gdzie leży Polska i jak daleko mamy do Stanów Zjednoczonych. Popularny producent zabawek dla dzieci – firma Trefl – oferuje natomiast unikalne kalambury geograficzne. Gracze będą musieli w różny sposób wytłumaczyć hasła, dotyczące polskiej geografii, popkultury, historii, a nawet show-biznesu. To znakomita rozrywka dla całej rodziny.

Historia i prehistoria – od starożytności do współczesności

Dzięki zabawkom i grom edukacyjnym maluchy mogą też przenieść się w świat starożytnego Rzymu, średniowiecznej Anglii albo Polski z okresu drugiej wojny światowej. Nie tylko poznają fakty na temat minionych zdarzeń, ale również ciekawostki, dotyczące wybranego okresu. Oczywiście wszystko w formie interaktywnych i wciągających gier. Szczególną popularnością wśród młodszych i starszych dzieci, cieszą się gry – wykopaliska. Każdy mały chłopiec oraz niejedna dziewczynka, uwielbia bowiem historie o dinozaurach. A może dzięki takiemu zestawowi małego archeologa, Twoje dziecko zostanie kiedyś sławnym paleontologiem, który dokona epokowego odkrycia?

Jak uczyć dziecko w domu?

W nauce matematyki, geografii, historii albo innych dziedzin, najważniejsze jest jednak to, aby poświęcić dziecku czas. Potencjał różnorodnych gier i akcesoriów może być wykorzystany tylko wtedy, gdy sami zaangażujemy się w zabawę. Takie stworzenie własnej stacji meteorologicznej z zestawem "Jaka jest pogoda?" firmy Clementoni albo przeprowadzenie eksperymentu naukowego, może dać wiele satysfakcji nie tylko dziecku, ale i jego rodzicowi. Dzięki takim zabawom najlepiej kształtuje się rodzinna więź. Teraz, w okresie kwarantanny i izolacji, związanej z koronawirusem, jest na to najlepszy czas. 

A Ty jak spędzasz czas ze swoimi pociechami? Wykorzystujesz dostępne w sklepach akcesoria i zabawki edukacyjne?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel