Zabawki, które uczą mówić – propozycje zabawek stymulujących mowę

2021-06-14
Zabawki, które uczą mówić – propozycje zabawek stymulujących mowę

Mowa jest jednym z ważniejszych elementów rozwoju. Tak jak czekamy na pierwsze kroki tak samo jesteśmy spragnieni pierwszych słów. I choć je oczywiście poprzedzają wokalizy, gaworzenia i inne dźwięki, to jednak mowa jest elementem komunikacji, więc „mamo”, „daj” czy „papa” na długo zostają w pamięci. Warto pamiętać o tym, że jest to jedna z umiejętności, którą można doskonale stymulować poprzez zabawę. W ten sposób rozwija się słownictwo oraz dba się o sprawność narządów artykulacyjnych. I zanim dziecko zacznie nas zasypywać opowieściami, dziesiątkami pytań, wierszyków i piosenek, możemy zadbać o postawy. Najlepiej w tym celu sprawdzają się zabawki uczące mówić.

Najlepsze zabawki do nauki mowy

Dzieci rodzą się z kompetencjami językowymi. Są wychowywane w kąpieli słownej, a melodię zdań poznają już w trakcie życia płodowego. Dlatego tak ważne jest mówienie do maluszków, śpiewanie im kołysanek, czytanie książeczek. Nie chodzi w tym momencie o to, ile zrozumieją, lecz o to, jak bardzo „nasiąkną” językiem. I dlatego właśnie choć pierwsze słowa pojawiają się zazwyczaj w okolicach roczku, to przygotowania do nich zajmują dużo więcej czasu. Doskonałej jakości zabawki wspomagające rozwój mowy to okazja do tego, by w atrakcyjny sposób stymulować tę umiejętność. I tak jak zmieniają się etapy rozwoju maluszka od płaczu i uważnego słuchania melodii oraz rytmu języka, poprzez gruchanie, gaworzenie – czyli zabawy narządami mowy i intonacją dociera do tego, że rzeczy, czynności, osoby mają swoje nazwy. Zaczyna odkrywać, że może za pomocą słowa wyrazić swoje potrzeby i poznawać świat, a także wchodzić w interakcje z otoczeniem. I z czasem oczywiście budować proste zdania, które później będą się oczywiście stawać bardziej rozbudowane. Zresztą w wielu wypadkach nauka mowy jest bardzo szybka, a zabawki edukacyjne oczywiście mogą ten proces w fantastyczny sposób wspomagać.

Dobre zabawki do nauki mówienia

Warto sobie na starcie uzmysłowić, że dziecko, aby nauczyło się mówić, potrzebuje po prostu partnera. Więc nie jest rozwiązaniem zasypanie go szeregiem atrakcyjnych zabawek dla niemowlaka i czekanie na pierwsze słowa. Mowa nie rozwija się samodzielnie, nie da się jej nauczyć, gdy nie otaczają nas słowa, zdania, melodie, intonacja. I dlatego do malucha trzeba cały czas mówić, opowiadać mu świat, nazywać części jego ciała, potrawy, które je, mijane zwierzęta, samochody czy też oglądane obrazki. Tego nigdy nie jest za dużo. Specjaliści doradzają również, by zostawiać dziecku przestrzeń na ewentualną odpowiedź, na reakcję. Wszak komunikacja jest obustronna i z pewnością na początku będzie widać uśmiech, machanie rękami, gaworzenie, ale z czasem pojawią się w tym miejscu tak wyczekiwane słowa.

Niezwykle ważnym elementem kąpieli słownej jest również naśladownictwo. Dlatego powtarzaj odgłosy, odpowiadaj na zaczepki, nie bój się wygłupiać. Pamiętaj, że jesteśmy otoczeni dźwiękami, więc zwierzęta, pojazdy, sprzęty domowe wydają charakterystyczne odgłosy. Ich powtarzanie i identyfikowanie rozwija umiejętność rozmawiania nie tylko melodii, ale także rytmu i słów. Zabawki, które uczą mówić, zachęcają do rozmów i wspólnego spędzania czasu.

Postaw na zabawę

Zabawki uczące mówić to najbardziej skuteczny sposób, by rozwijać różne umiejętności. Tu niezwykle ważna jest estetyka i to, że dodatek sprawia radość, ale również to, że ma walory edukacyjne. Szczególnym powodzeniem cieszą się zabawki interaktywne. One właśnie reagują na to, co robi dziecko. Poruszają się, wydają dźwięki, świecą, trzeba się nimi zajmować, prowokować do integracji. Poza tym nowoczesne zabawki do nauki mowy będą w pewien sposób odpowiadać na potrzeby dzieci, które z wiekiem się zajmują. Więc po nauce dźwięków, pierwszych słów z czasem przychodzi pora na poznawanie wierszyków i piosenek. To pozwala poszerzać słownictwo i zdobywać wiedzę o otaczającym świecie.

Powodzeniem cieszą się maskotki, sortery, puzzle, zwierzątka, które rewelacyjnie reagują na dotyk. To świetne zabawki wspomagające rozwój mowy. Hitem są oczywiście bajki. Te czytane i wymyślane przez opiekunów są najlepszą motywacją do tego, by pojawiały się pierwsze słowa. I dlatego książeczek nie powinno brakować. Uczą rozumienia mowy, a dodatkowe efekty uatrakcyjniają spędzony wspólnie czas, a także rozwijają umiejętności manualne. Dzięki zapięciu czy wstążeczką książeczki można przyczepić do wózka. Więc zabawki, które uczą mówić mogą towarzyszyć wam na każdym kroku.

Maluszki uwielbiają leżaczki bujaczki oraz różnego rodzaju maty edukacyjne. To nie są tylko zabawki, ale stają się także rewelacyjnym i bezpiecznym miejscem do odpoczynku oraz rekreacji. Leżaczki można ustawiać w pozycji siedzącej, półleżącej i leżącej. W zależności od wieku maluszka można ustawić funkcję krzesełka, co świetnie się sprawdza w czasie rozmowy z opiekunem. Poza tym można na nich umieścić różnego zawieszki, które motywują do tego, by wyciągać dłonie, nazywać zwierzęta, przedmioty, kolory. Dzięki temu, że są one umieszczone na pasku z rzepami, można je zmieniać tak często, jak się chce.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel