Zabawki sensoryczne - czym są?

2022-01-24
Zabawki sensoryczne - czym są?

Zależy Ci na prawidłowym rozwoju Twojego malucha? Odkryj zabawki sensoryczne i dowiedz się, co to jest! Kupując je, nie tylko sprawisz dziecku wiele radości, ale także pomożesz mu odkrywać świat. Dzięki nim rozwinie wzrok, dotyk, słuch, równowagę i wiele innych zmysłów. Zabawki sensoryczne to nauka i zabawa w jednym!

Czym są zabawki sensoryczne?

Wiele produktów dla dzieci opisywane jest jako zabawki sensoryczne. Zastanawiasz się, czym są? Najprościej można powiedzieć, że to zabawki, które dostarczają zmysłom bodźców. Dzięki nim maluch poznaje nowe dźwięki, dotyka ciekawych faktur, czuje nieznane zapachu, czy widzi kolorowe lub błyszczące elementy. Pozwala mu to poznawać świat

Zabawki sensoryczne umożliwiają z jednej strony poczuć odrębność od otaczającego świata, a z drugiej wewnętrzną integralność. Oznacza to, że dziecko zaczyna rozumieć, jak otoczenie na nie wpływa i jak ono może wpłynąć na otaczające przedmioty. To bardzo ważny etap w rozwoju każdego malucha. Jego mózg zaczyna wtedy wychwytywać docierające do niego sygnały, interpretować je i reagować. Dzięki temu uczy się, jak postępować w podobnych sytuacjach w przyszłości. Najprostszym przykładem tego procesu jest dotknięcie gorącego przedmiotu. Gdy to następuje, mózg automatycznie próbuje odciągnąć dłoń od źródła ciepła, które powoduje nieprzyjemne doznanie. Gdy stanie się to odruchem, można powiedzieć, że zaszła prawidłowa integracja sensoryczna.

Możliwe są jednak zakłócenia lub nieprawidłowy przebieg tego procesu. Mają one poważne konsekwencje dla rozwoju malucha. Dlatego warto wspomagać jego rozwój, wykorzystując sensoryczne zabawki.

Jakie są rodzaje zabawek sensorycznych? 

Zabawki sensoryczne dla dzieci oddziaływać mogą na różne zmysły. Wpływają na wzrok, dotyk, słuch, smak, równowagę i kinestezję (czucie ruchu). Kupić można także zabawki polisensoryczne, to znaczy takie, które skupiają się na wielu zmysłach. Często nie są one jednak najlepszy rozwiązaniem. Zbyt duża ilość bodźców może łatwo rozdrażnić malucha lub spowodować spadek zainteresowania zabawą. W tym wypadku więcej nie oznacza wcale lepiej. Idealna zabawka to taka, która stymuluje 2 lub 3 zmysły. Jeśli więc decydujesz się na zabawkę polisensoryczną, upewnij się, że możliwe jest włączenie lub nieużywanie części elementów. Dzięki temu zabawki sensoryczne dla dzieci nie będą męczące, a maluch spędzi dobrze czas przy zabawie i nauce.

Zabawka sensoryczna dla niemowlaka różni się od tej dla 2-, 3- czy 4-latka. Dlatego warto dostować ją do wieku i etapu rozwoju dziecka. Małe dzieci dużo bardziej zainteresują się kostkami sensorycznymi, książeczkami wykonanymi z materiałów o ciekawej fakturze, projektorami świetlnymi, gryzakami czy szeleszczącymi grzechotkami. Starsze dzieci wolą natomiast masy plastyczne i zabawkowe instrumenty muzyczne.

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

Wybierając zabawki sensoryczne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze powinny być dostosowane do wieku dziecka. Maluchów nie zainteresują chodzące i wydające dźwięki zwierzaki w przeciwieństwie do starszych dzieci. Upewnij się także, że zabawki są wykonane z bezpiecznego i łatwego w czyszczeniu materiału. Na koniec pozostaje Ci zastanowić się, jaki zmysł rozwijać u swojej pociechy. Uważnie obserwuj więc dziecko, by wybrać odpowiednie produkty. 

Wiesz już, zabawki sensoryczne – co to jest i na co zwrócić uwagę kupując je, warto więc zastanowić się, które wybrać. Nasza hurtownia zabawek w swojej ofercie ma wiele ciekawych propozycji. Znajdziesz u nas Dumel Jollybaby Zestaw 4 Książeczek Gryzaki. Dzięki nim szkrab pozna nazwy zwierzątek, smakołyków, cyfr, pór roku i dowie się, jak nazywają się zjawiska atmosferycznych. Książeczki jest też miła w dotyku i można ją gryźć. Ciekawą propozycją jest również Tomy Lamaze Lampka Nocna Pozytywka Kameleon Rosie. Jej piękne kolory i kształt zwrócą uwagę każdego szkraba. Natomiast wydobywające się z niej dźwięki go zrelaksują. Gdy natomiast maluch lubi odkrywać świat zębami, zdecyduj się na Gryzak Sensoryczny Giligums Czerwona Truskawka. Zapoznaj się także z innymi produktami dostępnymi na naszej stronie i zapewnij swojemu dziecku wiele godzin zabawy zabawkami sensorycznymi.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel