Gry i zabawy na czas kwarantanny – jak bawić się z dzieckiem w domu?

2020-04-08
Gry i zabawy na czas kwarantanny – jak bawić się z dzieckiem w domu?

Kwarantanna, związana z szalejącym koronawirusem, to niełatwy czas – zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Izolacja daje się we znaki szczególnie wtedy, gdy za oknem świeci słońce, a temperatury robią się niemalże letnie. Wielu rodziców zadaje sobie więc pytania – jak bawić się z dzieckiem w domu, jak zorganizować czas maluchowi, co przyciągnie jego uwagę i zajmie go na długie godziny? Przedstawiamy oryginalne gry na kwarantannę.

Puzzle – daj się porwać wciągającym układankom

Puzzle to znakomita rozrywka dla całej rodziny. Na co dzień z reguły nie mamy na nie czasu. Całe to rozkładanie i układanie wymaga zaangażowania i zajmuje sporą przestrzeń. W czasie przymusowej izolacji, stanowią one jednak idealny sposób na oderwanie maluchów od ekranów komórek, komputerów i telewizorów. W sklepach z zabawkami można znaleźć różnorodne zestawy puzzli. Puzzle dla dzieci dostosowane są do ich wieku i możliwości. Kupimy zatem zarówno kilkuczęściowe zestawy, jak i te wieloelementowe, zajmujące pół salonu. Dokonując wyboru, za każdym razem warto sprawdzić oznaczenia, zawarte na pudełku. Znajdziemy tam wskazanie, dla jakiego wieku przeznaczone są dane puzzle dla dzieci. Co przy tym istotne tego typu zabawki – gry na kwarantannę można kupić nie tylko w tradycyjnej, płaskiej formie. W sklepach dostępne są również puzzle trójwymiarowe, dźwiękowe oraz różnego rodzaju, przestrzenne układanki. Puzzle dla dzieci często nawiązują do popularnych bajek. Ich głównymi bohaterami staną się zatem postaci w Psiego Patrolu, Cars albo Krainy Lodu.

Zadbaj o trochę ruchu, nawet w czasie kwarantanny

Domowa izolacja powoduje, że nie mamy zbyt wielu możliwości poruszania się. Najczęściej krążymy pomiędzy sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką. Tymczasem ruch jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przydaje się również dorosłym. Jak bawić się z dzieckiem w domu, aby zapewnić mu odrobinę ruchu? Polecamy przede wszystkim gry ruchowe. W sklepach z zabawkami znajdziesz idealne gry na kwarantannę, które pozwolą się nieco pogimnastykować. Popularne są w szczególności różnorodne wersje klasycznego twistera. Tego typu gry ruchowe polegają na ustawianiu się na macie w takiej konfiguracji, jaką wskaże układ kostek albo specjalny zegarek. Na rynku można znaleźć nie tylko tradycyjne twistery, ale również te, nawiązujące do popularnych bajek, w tym do Krainy Lodu. Takie gry na kwarantannę mogą posiadać również walory edukacyjne – uczyć kolorów albo symboli. Inną formą gier ruchowych są gry imitujące escape room. Przykładowo Epee – Pokój Zagadek oferuje 60 zagadkowych misji, polegających na odpowiednim odczytaniu wskazówek i złamaniu szyfru do elektronicznej kłódki.

Nieśmiertelne planszówki dla dzieci

Jak bawić się z dzieckiem w domu? Niezawodną i niezwykle wciągającą rozrywką są również gry planszowe. Możemy postawić na klasykę, czyli chociażby monopol, scrabble albo chińczyka, w tradycyjnej lub odświeżonej wersji. Godne polecenia się też inne planszówki dla dzieci. Na rynku znajdziemy gry na kwarantannę dla różnorodnych kategorii wiekowych. Od planszówek dla dwulatków, aż po planszówki dla nastolatków. Oferują one różny poziom złożoności. Dostępne są zarówno gry strategiczne, przygodowe, ekonomiczne, karciane, kościane, logiczne, sprawdzające wiedzę, słowne i liczbowe, dla dwóch lub większej liczby osób. Absolutnym hitem w ostatnim czasie są między innymi gry inspirowane filmem Alberta Barille – "Było sobie życie" oraz łamigłówkowe gry Ubongo. Te planszówki bawią i uczą jednocześnie.

Gry towarzyskie dla lepszej integracji

Kwarantanna to czas na rozwijanie więzi rodzinnych. Musimy spędzić razem wiele czasu, więc dobrze jest jak najlepiej go wykorzystać. Jak bawić się z dzieckiem w domu? Warto podsunąć mu gry towarzyskie. Polecane są chociażby różnorodne gry zręcznościowe. Nie tylko rozwijają umiejętności manualne malucha, ale również stanowią świetną zabawę dla całej rodziny. Dziewczynkom proponujemy między innymi grę Metamorfoza. Polega ona na dopasowaniu, kolekcjonowaniu i przebieraniu się w różne akcesoria – okulary, naszyjniki z wisiorkami, bransoletki oraz pierścienie. Chłopców mogą natomiast zainteresować gry na kwarantannę, w których gracze mogą wcielić się w policjantów, strażaków albo hydraulików. Popularne są również różnorodne gry sportowe, w tym mini ping-pong. Starszym dzieciom polecamy natomiast układanki, w tym chociażby jengę.

Nauka przez zabawę

W okresie kwarantanny szkoły są zamknięte, a e-learning nie zawsze spełnia oczekiwania rodziców. Właśnie dlatego do edukacji swoich pociech można wykorzystać edukacyjne gry na kwarantannę. Dzięki nim można wiele dowiedzieć się o świecie albo odświeżyć swoją wiedzę na różnorodne tematy. W sklepach z zabawkami można znaleźć w szczególności edukacyjne gry, rozwijające pamięć i logiczne myślenie. Dbają o to różnorodne gry pamięciowe oraz układanki. Świetne są również gry językowe – w tym między innymi "Do you speak English?". Rozrywką nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny mogą być też wszelkiego typu quizy. Należy je jednak dostosować do wieku dziecka, aby pytania nie okazały się zbyt łatwe lub zbyt trudne dla malucha. 

A Ty co polecasz na czas kwarantanny?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel