Jak najlepiej zadbać o rozwój niemowlęcia? Postaw na interaktywne zabawki i akcesoria!

2019-10-17
Jak najlepiej zadbać o rozwój niemowlęcia? Postaw na interaktywne zabawki i akcesoria!

Rozwój dziecka jest bardzo dynamiczny szczególnie w pierwszych latach życia. Dlatego poza dbaniem o zdrowie, prawidłowe odżywianie, higienę warto pomyśleć również o wspomaganiu funkcji poznawczych. Choć to oczywiście naturalny proces, jako rodzice czy opiekunowie mamy bardzo duży wpływ na to, by przebiegał bez problemów. Z czasem będziemy widzieć to, że dziecko szybciej się uczy, łatwiej koncentruje oraz ma wewnętrzną chęć do poznawania nowych rzeczy, a to będzie procentować na późniejszych etapach rozwoju i jest wykorzystywane także w dorosłym życiu. I choć moglibyśmy powiedzieć, że za naszych czasów takich rzeczy nie było, ale ten argument jest bardzo słaby, bo skoro teraz są, to warto w nie (a tym samym w dziecko) zainwestować.

Interaktywnie w przyszłość

Ilość zabawek na półkach także tych dedykowanych najmłodszym dzieciom może przyprawić o ból głowy. Warto wybierać mądrze i kierować się kilkoma ważnymi zasadami - także predyspozycjami maluszka i możliwościami lokalowymi rodziców. Zabawki interaktywne dla niemowląt cieszą się bardzo dużym powodzeniem i są atrakcyjne zarówno dla najmłodszych, jak i opiekunów. Podstawowym zadaniem jest pobudzanie różnych zmysłów, inspirowanie do poznawania świata, własnego ciała i jego możliwości oraz oczywiście osiąganie kolejnych umiejętności. Wybierając odpowiednie akcesoria dla niemowląt, warto jednak pamiętać o tym, że muszą posiadać one odpowiednie certyfikaty, a tym samym być bezpieczne dla dziecka. Poza tym niezwykle istotną informacją jest to, by dobrać zabawkę do wieku malucha. Ta na wyrost może być za trudna lub nieatrakcyjna, nie mówiąc o tym, że może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Zabawki interaktywne dla najmłodszych

Dzieci do 3. miesiąca życia będą chętnie obserwować zabawki w kontrastowych kolorach. Wtedy najmocniej rozwijają się najważniejsze zmysły takie jak słuch, wzrok czy dotyk, więc warto zainwestować w karuzelę kręcącą się nad łóżkiem czy projektor. Sprawdzają się również kontrastowe książeczki. Na tym etapie doskonałe są na przykład leżaczki bujaczki z zabawkami na dedykowanych pałąkach. Tego typu dodatki będą przykuwać uwagę dźwiękiem, światełkami czy też fakturami. Atrakcyjne zawieszki są również doskonałym motywatorem do rozwoju.


Im dziecko starsze, tym elementów sensorycznych oczywiście będzie więcej i warto na przykład zainwestować w popularne maty edukacyjne, które wspomagają pociechę w nauce obracania się oraz zachęcają do aktywnego poznawania świata. Nowoczesne modele, poza tym że mają cały szereg różnych dodatków, to również zapewnią maluchowi bezpieczeństwo. Gdy dziecko raczkuje lub chodzi, świat stanowi poligon rzeczy do zdobycia, miejsc do zwiedzenia. Zabawki interaktywne rosną wraz z maluchami i doskonale odpowiadają na ich potrzeby, Przede wszystkie stanowią doskonałe narzędzie do nauki myślenia przyczynowo-skutkowego oraz pozwalają wejść w relację. To jest właśnie najważniejsza zaleta zabawek interaktywnych, a nie to że świecą, grają czy się poruszają. Tu dziecko swoją czynnością wywołuje określoną reakcję. Tu funkcja zabawki inspiruje malucha do konkretnego zachowania czy wykonania jakieś czynności. Nic więc dziwnego, że piesek interaktywny będzie świetnym nauczycielem stania na jednej nodze, a misiu zainspiruje do tego, by nauczyć się piosenek czy wierszyków może nawet w języku angielskim.

Baw się z dzieckiem

Zabawki interaktywne takie jak spiralki, które można przymocować przy łóżeczku, macie edukacyjnej czy wózku, to doskonałe stymulatory rozwoju. Uczą poznawania kolorów, odgłosów zwierząt, pierwszych słów, choć na początkowym etapie może nam się wydawać, że to nauka nieco na wyrost, to z pewnością w bardzo krótkim czasie okaże się, że dziecko zdecydowanie szybciej przyswaja nowe rzeczy, a sama edukacja przez zabawę sprawia mu ogromną frajdę. Zabawki interaktywne uczą poznawania świata. Tu wiele rzeczy można odkryć poprzez na przykład sprawdzenie, co jest pod obrazkiem, na drugiej stronie lub też co się dzieje po wciśnięciu odpowiedniego guzika. Praktyka pokazuje również, że dorośli również świetnie się bawią. A wspólny czas jest zawsze na wagę złota.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel