Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

2021-03-16
Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Choć otaczają nas nowoczesne technologie, to niezmiennie pisanie jest podstawową i najważniejszą umiejętnością, jaką trzeba zdobyć. Jest ona w życiu niezbędna, choć przecież wykorzystujemy bardzo różnorodne metody. W nauce pisania oczywiście sięga się po tradycyjne przybory szkolne wykorzystywane od pokoleń. Powodzeniem cieszą się także nowoczesne urządzenia takie jak telefony, tablety lub komputery oraz szereg różnego rodzaju aplikacji edukacyjnych, które w interesujący sposób wprowadzają maluchy w świat liter oraz oczywiście kształtują umiejętności manualne.

Jak pomóc dziecku w nauce pisania?

Warto przede wszystkim postawić na zabawę. Z jednej strony pisanie to niezbędna umiejętność życiowa i maluchy muszą nauczyć się poprawnie oraz wyraźnie pisać, by nie mieć problemów w szkole, a także w dorosłym życiu. Z drugiej strony warto tę aktywność przedstawić w tak atrakcyjny sposób, by była ona odbierana pozytywnie, nie wiązała się ze stresem czy też nudnymi zadaniami. I dlatego warto nieco w oderwaniu od praktyki szkolnej zachęcać dziecko do aktywności, które poprawiają motorykę małą, koordynację wzrokową, będą ćwiczyć skupienie i cierpliwość oraz wyróżniają się efektywnością. Warto wiedzieć, jak pomóc dziecku w nauce pisania, ponieważ to rodzice są najlepszym wzorem do naśladowania i rewelacyjną motywacją, by wytrwale trenować. Pisanie oczywiście nieodłącznie związane jest z czytaniem. Wymaga również sprawnej ręki tak jak wszystkie zajęcia manualne, a także czynności precyzyjnych, jakie maluch codziennie wykonuje. By ta praca sprawiała samą radość, warto być przede wszystkim kreatywnym.

Artystyczny Zestaw Do Malowania dla Dzieci 86 el.

Artystyczny Zestaw Do Malowania dla Dzieci 86 el.

Mądry proces uczenia

Dzieci naturalnie będą chciały nauczyć się pisać i rysować, ponieważ trenują przez naśladownictwo, a te umiejętności mają właśnie rodzice i korzystają z nich na co dzień. Warto również przy proponowaniu maluchom odpowiednich zadań wziąć pod uwagę ich wiek oraz możliwości, by nie zniechęcać. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może być stresująca i tak naprawdę odebrać ochotę do nauki. Poza tym trzeba odpowiednio przygotować przestrzeń. Niech wokół będzie jak najmniej rzeczy, które mogą rozpraszać. Tu skupienie będzie niezwykle ważne, choć u małych dzieci nie trwa ono zbyt długo. Zadbaj o prawidłową postawę przy stoliku, sprawdź, czy maluch odpowiednio trzyma ołówek czy kredkę oraz jak kieruje dłonią. Odkrycie, co można zrobić z kartką i przyborem do pisania czy malowania jest dla wielu dzieci ogromną radością.

Notes Planer Na Biurko Kaktusy

Notes Planer Na Biurko Kaktusy

Podstawowa umiejętność

Dużo mówi się o tym, że pisanie jest w życiu niezbędne. Z drugiej strony czas poświęcony na naukę tej umiejętności jest bezcenny, ponieważ odpowiada na szereg potrzeb naszych dzieci i wpływa na ich rozwój. Przede wszystkim rewelacyjnie rozwija oraz wzmacnia zdolności poznawcze. Pisanie, rysowanie, zajęcia kreatywne są także najlepszymi narzędziami, by wyrazić twórczą aktywność. To także świetna zabawa oraz trening komunikacji. Warto także pamiętać, że nauka pisania to czas spędzony z opiekunem, a to najlepsza inwestycja w przyszłość.

Pisanie i Zmazywanie Zabawa Edukacyjna Literki Cyferki Dla Dzieci

Pisanie i Zmazywanie Zabawa Edukacyjna Literki Cyferki Dla Dzieci

Rozwijaj kreatywność

Różnego rodzaju zestawy kreatywne i akcesoria do nauki z jednej strony rozwijają intelektualnie i poznawczo, ale z drugiej są najlepszym narzędziem do tego, by wyrażać się artystycznie, by sięgać po metaforę, ilustrować rzeczywistość, podkreślać to wszystko, co dzieje się wokół. Te dzieci, które poznają podstawy pisania w domu, lepiej radzą sobie w szkole. Warto tę lekcję odrobić z rodzicem, a nie z nianią czy nauczycielem, ponieważ jest to niezwykle ważne zadanie. I dlatego tak wiele osób zadaje pytanie, jak pomóc dziecku w nauce pisania, a różnego rodzaju przybory stają się chętnie wybieranymi dodatkami na co dzień. Królują oczywiste farby, kredki, magnetyczne tablice wielkie rolki papieru oraz kolorowe, brokatowe, neonowe propozycje, które sprawiają, że nauka jest niezwykłą i niezapomnianą przygodą.

CzuCzu Poznaję Litery Zabawy Edukacyjne z Pisakiem Zmazywakiem

CzuCzu Poznaję Litery Zabawy Edukacyjne z Pisakiem Zmazywakiem

Dobre narzędzia

Wybierając odpowiednie kratki i inne przybory do pisania, warto spojrzeć na nie z perspektywy mniejszych rąk i większych potrzeb. Konieczne będzie wypracowanie prawidłowego sposobu trzymania narzędzia między palcami, ponieważ ciężko pozbyć się złych wzorców, a to będzie warunkować nie tylko jakość pisma, ale również komfort dziecka. Poza kredkami, notatnikami oraz papierem można zaopatrzyć się także w książeczki ze śladami, które są doskonałym wprowadzeniem. Nauka pisania i czytania to także rysowanie, wycinanie, wklejanie, kolorowanie lub łączenie kropek i wszystkie inne zajęcia wymagające użycia dłoni. Im bardziej różnorodne będą te zajęcia, tym lepiej. Poza tym warto sięgnąć po zadania, które rozwijają kompetencje psychomotoryczne. Niezastąpione są łamigłówki, zagadki, gry memo czy też planszówki.

Baby Shark Znikopis Interaktywna Tablica Glowpad

Baby Shark Znikopis Interaktywna Tablica Glowpad

Pamiętaj również o tym, że dziecko uczy się przez naśladownictwo, a każdy maluch ma swoje możliwości. Jeden przyswoi lekcję szybciej i będzie cierpliwie ćwiczyć, inny potrzebuje zdecydowanie więcej czasu i uwagi. Nauka pisania musi być związana z zabawą, ponieważ wtedy będzie kojarzyć się z czymś przyjemnym, niewymuszonym, potrzebnym. To budowanie nawyku, który będzie procentować przez kolejne lata.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel