Jak urządzić urodziny dziecka w domu? Idealne pomysły na urodziny

2020-07-28
Jak urządzić urodziny dziecka w domu? Idealne pomysły na urodziny

Czy urodziny dziecka muszą zawsze kojarzyć się z salami zabaw i zatrudnionymi w nich animatorkami? Czy rzeczywiście organizacja kinder balu w zaciszu własnego domu jest zadaniem niemożliwym do wykonania? Oczywiście, że nie! Wystarczy odrobina wysiłku i wyobraźni, aby wyczarować niezapomniane przyjęcie, które nie zrujnuje rodzinnego budżetu, a będzie wspaniałą pamiątką na lata. Przystępujemy zatem do organizacji urodzin dziecka w domu – jak się do tego zabrać? O czym pamiętać?

Stałe elementy przyjęcia

Choć każde dziecko jest inne i wykazuje odmienne zainteresowania, to jednak podczas przygotowywania imprezy urodzinowej, bazuje na tych samych elementach. Mowa oczywiście o zaproszeniach, dekoracjach i zabawach, które umilą wszystkim czas i będą tłem dla pamiątkowych fotografii.

Krok pierwszy – zaproszenia

Urodziny dziecka w domu stanowią stresujące przeżycie, zwłaszcza dla rodziców, którzy po raz pierwszy decydują się na takie rozwiązanie. Jednak wystarczy dobra organizacja, aby impreza była zapięta na ostatni guzik. Pierwszą z rzeczy, o jakiej należy pomyśleć to oczywiście zaproszenia. Rozwiązania są dwa: można skorzystać z gotowych szablonów lub wykonać je samodzielnie. Wspólne wycinanie, wyklejanie czy rysowanie z dzieckiem nie tylko zaangażuje solenizanta do prac nad jej organizacją, ale również będzie stanowiło fajną zabawę. Co ważne – pomysł na urodziny dziecka może stanowić tematyczny wstęp do wykorzystanego motywu na zaproszeniach. Jeśli zatem przyjęcie będzie utrzymane w klimacie bajkowym, kartki urodzinowe powinny opiewać w postać ulubionego, dziecięcego bohatera. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli malec jest zapalonym miłośnikiem futbolu czy zwierząt. Wszystko to dotyczy oczywiście starszych pociech. Młodsze, które jeszcze nie potrafią trzymać kredki w ręce, mogą wykonać odcisk swojej rączki albo paluszków zamoczonych w farbie plakatowej.

Krok drugi – dekoracje

Niezależnie od tego, czy urodziny dziecka w domu będą organizowane dla małej, czy dużej grupy rówieśników, zadaniem rodzica jest zadbanie o właściwy wystrój pokoju. Najbardziej popularną dekoracją są oczywiście balony. I nic w tym dziwnego, występują w tak wielu wariantach i dają tak szerokie możliwości aranżacji, że nie ma się co dziwić, że stanowią tak chętnie wybierany element do ozdobienia pokoju. Balony, podobnie jak zaproszenia, mogą tematycznie nawiązywać do charakteru imprezy. Dla chłopca idealnie nadadzą się balony z wizerunkiem wesołego Mikiego, a dla dziewczynki - balony z sympatyczną Minnie dla dziewczynki przypadną do gustu małym wielbicielom tych słodkich myszek. Uzupełnieniem kolorowych balonów będą serpentyny, urodzinowe girlandy, wiszące pompony i rozety, papierowe talerzyki i kubeczki czy inne, nie mniej efektowne, dekoracje.

Krok trzeci – zabawy i gry 

Świetnym pomysłem na urodziny dziecka jest przygotowanie zestawu różnych gier i zabaw, które umilą im czas. Nie od dziś wiadomo, że pozostawiony sam sobie smyk potrafi zamienić dom w pobojowisko. Aby zatem uchronić się przed ewentualnymi stratami i koniecznością przeprowadzania gruntownego remontu po skończonej imprezie urodzinowej, warto skorzystać ze sprawdzonych zabaw. Wykorzystując przebrania dla dzieci można zorganizować imprezę przebieraną, na której każdy z uczestników przeistoczy się w inną postać, a następnie spróbuje odegrać jej rolę. Bal przebierańców to doskonała zabawa zapewniająca wszystkim gościom dużo frajdy. Warte podkreślenia jest również to, że może przybrać formę punktu wyjścia dla pozostałych zajęć. Przykładowo, mając na sobie piękne przebrania, można zorganizować konkurs tańca, z nagrodą dla najlepszej pary tancerzy w postaci balonika, ciastka czy innego drobiazgu. Innym pomysłem na urodziny dziecka z przebraniem w roli głównej może być wzajemne tworzenie swoich portretów czy wymyślanie piosenki (lub wierszyka) związanej ze swoim kostiumem.

Odchodząc już od przebrań, po jakie jeszcze zabawy można sięgnąć, aby umilić urodziny dziecka w domu? Świetnym pomysłem jest znana i lubiana przez maluchy ciuciubabka, głuchy telefon, berek, podchody, a także zabawa w „raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” czy „Przypnij Ogon”. Świetnie sprawdzą się też różnorodne gry dla dzieci - np. ruchowe lub planszowe. Niezapomniane urodzinki dziecka w domu można zakończyć malowaniem twarzy, grami planszowymi czy tańcem do muzyki i zatrzymywaniem się w bezruchu, gdy przestanie grać. Tak naprawdę, pomysłów jest wiele. I to od naszej wyobraźni zależy, jaki będzie przebieg całej imprezy.

Krok czwarty – menu

Czym byłaby najlepsza zabawa, jeśli zabrakłoby na niej smacznych przekąsek? Podniebienia maluchów z pewnością będą rozkoszować zarówno słodkie przegryzki w postaci ciasteczek, cukierków, babeczek czy galaretek, jak i słone, takie jak paluszki, krakersy czy chipsy. Warto jednak zadbać, aby na urodzinowym stole nie zabrakło również warzyw i owoców przemyconych w postaci kolorowych szaszłyków i korków czy kolorowych kanapek z chleba tostowego. No i oczywiście gwóźdź programu, czyli tort – najlepiej harmonizujący z charakterem przyjęcia. Jego zwieńczeniem może być świeczka z cyferką odpowiadającą wiekowi solenizanta lub skrząca fontanna, która dodatkowo uatrakcyjni całą imprezę!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel