Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Wypróbuj zabawki kuchenne dla dzieci!

2020-09-03
Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Wypróbuj zabawki kuchenne dla dzieci!

Statystyki są zatrważające! Z roku na rok rośnie liczba dzieci dotkniętych nadwagą i otyłością. Przyczyną tego zjawiska jest nie tylko niedostateczna ilość ruchu, ale również złej jakości jedzenie i niewystarczające zaangażowanie rodziców, co do wprowadzania prawidłowych nawyków żywieniowych – już od najmłodszych lat. Rodzi się zatem pytanie, jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Czy można się do tego posłużyć zabawkami?

Nauka poprzez zabawę

Natłok obowiązków zawodowych i domowych oraz idący za tym brak czasu jest najczęstszym usprawiedliwieniem rodziców, dla którego wybierają oni szybkie, a niestety niezdrowe rozwiązania żywieniowe. Dla wielu z nich zdrowe odżywianie oznacza coś drogiego i długiego w przygotowaniu. Podczas, gdy inni całkowicie nie zwracają na te kwestie większej uwagi, tłumacząc się nieznajomością tematu. Czy takie postawy należy akceptować? Oczywiście, że nie! Wszechobecny cukier w połączeniu z dużą ilością barwników, konserwantów czy soli wyrządza ogromną szkodę w małym organizmie, nie tylko obniżając jego odporność, ale również skutecznie zmniejszając zdolność do zapamiętywania i koncentracji, czego efektem jest wolniejszy rozwój. A tak naprawdę, wprowadzanie zdrowych nawyków może być przyjemne, o ile odpowiednio się do tego zabierzemy. W takim razie, jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Rozwiązanie jest bardzo proste! Nauka poprzez zabawę! Ta zasada sprawdza się na wielu płaszczyznach. Tu jest podobnie. Warto zaprosić dziecko do kuchni, aby od strony praktycznej zapoznało się z nowymi smakami. Dobrym pomysłem jest rozpoznawanie produktów (używając do tego zmysłu smaku, zapachu czy dotyku) – i zgadywanie, co to może być oraz z czym można to łączyć.

A może wspólne gotowanie? Niech malec przez chwilę zamieni się w szefa kuchni i zaproponuje jakieś zdrowe jedzenie dla pozostałych domowników. Starsze dzieci mogą zrobić to samodzielnie, oczywiście pod czujnym okiem rodzica. Z kolei maluszki mogą wykorzystać w tym celu zabawki kuchenne dla dzieci.

Zbuduj świadomość żywieniową u dziecka

Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Kolejnym kluczem do sukcesu jest kształtowanie w nim świadomości żywieniowej. I to od najmłodszych lat! Malec powinien wiedzieć, że dzienny jadłospis powinien składać się z pięciu posiłków, w skład których będą wchodziły owoce, warzywa i białko. Kolejna sprawa to śniadanie. W ferworze codziennych obowiązków często pomijane, a tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto zatem pilnować, aby malec nigdy nie wychodził z domu bez jedzenia. W zależności od wieku dziecka, można również włączyć elementy zdrowego odżywiania do codziennej zabawy. Lepienie warzyw i owoców z plasteliny, gry planszowe o tematyce kulinarnej czy korzystanie z innych zabawek kuchennych dla dzieci z pewnością przybliży najmłodszym istotę prawidłowego żywienia.

Najlepsze zabawki kuchenne dla dzieci

Jak zachęcić malucha do zdrowego odżywiania? Oczywiście wybierając zabawki kuchenne dla dzieci, które pomogą naśladować zachowania rodziców podczas codziennego przyrządzania posiłków. Przy ich udziale nasza latorośl będzie mogła przygotować smaczny obiad, upiec pyszne ciasteczka czy wykonać zdrową i pożywną sałatkę. Nie od dziś wiadomo, że zabawki imitujące prawdziwe przedmioty cieszą się wśród najmłodszych największym zainteresowaniem. Warto zatem wybrać je nie tylko do urozmaicania wolnego czasu, ale przede wszystkim do kształtowania dziecięcej świadomości żywieniowej. A zabawki kuchenne dla dzieci nie są czymś nowym na rynku. Są dostępne od wielu lat i niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kuchnie dla dzieci. To wielofunkcyjne zestawy będące miniaturą wersji domowych. Wykonane z dbałością o szczegóły i utrzymane w wesołej, dziecięcej kolorystyce przyciągną uwagę małych kucharzy i kucharek. Kuchnie to niewątpliwie idealne zabawki do zabawy w dom, które oprócz tego, że pozwolą w sposób kreatywny spędzić czas to dodatkowo rozwiną dziecięcą wyobraźnię. Nie wspominając już o tym, że zabawkowe kuchnie polepszą sprawność manualną. Dużo ruchomych elementów oraz akcesoriów dodatkowych usprawni umiejętność operowania drobnymi przedmiotami kuchennymi, co nie pozostanie obojętne na umiejętność samodzielnego przygotowywania posiłków przez dziecko – w późniejszym czasie. W Damizabawki.pl oferujemy szeroki wybór zabawkowych kuchni, zróżnicowanych zarówno pod względem kolorystyki, jak i stopnia rozbudowania. W ofercie kuchnie ze Świnką Peppą – idealne dla małych fanek tej sympatycznej świnki po większe, dwustronne od Little Tikes – dla prawdziwych fanów gotowania.


Little Tikes Duża Kuchnia Dwustronna

A jeśli potrzebna jest większa porcja wrażeń, z pomocą przychodzą kolorowe stragany, dzięki którym zabawa w sklep zyska jeszcze lepszego charakteru. Wyposażone w plastikowe pojemniki na warzywa i owoce oraz tabliczki do wpisywania cen, staną się nieodłącznym towarzyszem zabaw w domu i na świeżym powietrzu.

stragan dla dzieci

Melissa Doug Drewniany Sklep Stragan

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się również drewniane artykuły spożywcze do zabawy. Owoce i warzywa do krojenia, zestawy z sushi, kolorowymi puszkami, a może lodami? To produkty, które wyglądem przypominają prawdziwe, a do tego są bezpieczne i wytrzymałe. Z pewnością posłużą do rozbudzania dziecięcej świadomości żywieniowej wśród rodzeństwa, jak i jego kolejnych pokoleń.

Melissa Doug Drewniane Jedzenie Owoce Do Krojenia

W świat zdrowego odżywiania wprowadzą malucha również książeczki dla dzieci. W Damizabawki.pl posiadamy szeroki ich wybór, począwszy od bogato ilustrowanych, przeznaczonych dla najmłodszych z serii Zielona Sowa ) po książki z zadaniami dla starszaków, dodatkowo wzbogaconymi naklejkami i kolorowankami.


Zielona Sowa Książeczka Świat Dookoła Mnie - Warzywa

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel