Pomysły na zabawę z dzieckiem w domu

2019-07-15
Pomysły na zabawę z dzieckiem w domuNiektórzy z uporem powtarzają wersy znanej piosenki, że "w czasie deszczu dzieci się nudzą", ale prawda jest taka, że to od opiekunów w dużym stopniu zależy to, czy maluchy lub starszaki faktycznie wpadną w odmęt apatii i nicnierobienia, czy też znajdą sobie zajęcie lub zainteresują się wspólną rozrywką. Zarówno codzienne domowe obowiązki takie jak na przykład gotowanie, jak i atrakcyjne gry i zabawki ze sklepu oraz to, co można zrobić samodzielnie, sprawiają, że nie ma czasu na nudę. A są atrakcje, okazje do pobudzania kreatywności oraz rozwijania zainteresowań a nawet nauki przez doświadczenie. Z pewnością chwile w domu nie będą należały do zmarnowanych.  

Wyłącz telewizor, odłóż tablet

Niestety nowoczesne urządzenia spowodowały, że ciężko jest dzieci zainteresować jakimiś aktywnościami, skoro można mieć atrakcje, tylko ruszając palcem. Dlatego właśnie, by zacząć tworzyć, trzeba odłożyć elektronikę i najlepiej wrócić na podłogę. Czas wspólnej zabawy może być najlepszą rzeczą, jaką możemy dzieciom podarować, więc nie warto go marnować. Z zasady także wcale nie będziemy potrzebować drogich i skomplikowanych zabawek, ponieważ najlepiej sprawdzają się te gry planszowe, które znamy jeszcze z własnego dzieciństwa oraz zabawy, którym poświęcaliśmy całe godziny. Nie bójmy się. Dla naszych dzieci też będą atrakcyjne.  

Egmont Pędzące Żółwie  

Egmont Gry do plecaka Gra Karciana Pędzące żółwie

 

Zabawy ruchowe

Także w mieszkaniu możemy sięgnąć po kultowe aktywności, które kolejne pokolenia inspirowały do wspólnej zabawy. Jedną z nich jest niezmiennie zabawa w chowanego czy też w ciepło, zimno, gorąco. Poza lekcją spostrzegawczości, uczymy przestrzegania zasad a także orientacji w przestrzeni, rywalizacji czy też umiejętności strategicznego myślenia. Twórczo czas można spędzać również na zajęciach z serii „zrób to sam”. DIY pozwala się wyciszyć i uczy skupienia, pobudza kreatywność oraz zdolność przestrzennego myślenia i rozwija struktury mózgu odpowiedzialne za wyobraźnię. Poza tym to doskonałe ćwiczenie motoryki małej, a dla rodziców rewelacyjny relaks. Nic tak nie uspokaja jak malowanie farbami (niekoniecznie przy użyciu pędzli czy gąbek), lepienie z masy solnej lub tak modnych obecnie ciastolin czy też wycinanki z kolorowych papierów o różnej fakturze. W pracach plastycznych może ograniczać nas tylko wyobraźnia i kartoniki mogą stać się domkami, makaron - biżuterią lub elementem świątecznej dekoracji, a jesienne skarby różnego rodzaju ludzikami i zwierzątkami. To także doskonała zabawa w dom, wchodzenie w role. Z tego też powodu niezmiennie sięgamy po klocki.  


Hasbro Play Doh Ciastolina Zestaw Narzędzia lub Ogrodnik

Hasbro Play Doh Ciastolina Zestaw Narzędzia lub Ogrodnik

 

Zaplątani w sznurki

Sięganie po kolorowe sznurki czy też gumki nie jest wymysłem tego wieku, lecz zabawą, która przyciągała i dziadków, i rodziców, kiedy byli dziećmi. Cieszy więc fakt, że moda wróciła w nowym wydaniu i Neo-lina staje się przebojem kolejnego pokolenia. Za pomocą kolorowych sznurków można tworzyć niezwykłe wzory i formy, a ciekawe sztuczki pozwalają spędzać czas w większym gronie. To zabawa, która doskonale pobudza wyobraźnię oraz pozwala ćwiczyć zręczność. W pudełku znajdziesz także instrukcje, jak wykonywać sztuczki. Neo-lina jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku niezależnie od płci czy zainteresowań, a sam fakt, że wygrywa z nowoczesnymi zabawkami świadczy o tym, że maluchy się świetnie bawią. Zresztą rodzice też będą i z pewnością przypomną sobie znane z własnego dzieciństwa układy. Tak się można nieźle zaplatać.    

Epee Gra Zręcznościowa Neo Lina Granie w Zaplątanie

Epee Gra Zręcznościowa Neo Lina Granie w Zaplątanie

 

Sięgnij po planszówki

To gry planszowe są tym elementem, który najlepiej przyciąga dzieci i rodziców do jednego stołu. Nawet te kultowe i znane od pokoleń, jak i nowe po prostu umożliwiają wspólne spędzanie wolnego czasu, a także uczą relacji, taktyki czy też umiejętności wygrywania i przegrywania. Niezmiennie powodzeniem cieszą się puzzle elektroniczne i te tradycyjne także w wersji przestrzennej. Układane wzory i konstrukcje są niezwykłą lekcją spostrzegawczości. Dobre układanki sprawiają, że cała rodzina przepada na długie godziny. I o to przecież chodzi.  Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel