Zabawki kontrastowe – w jaki sposób wspierają rozwój maluszka?

2020-09-23
Zabawki kontrastowe – w jaki sposób wspierają rozwój maluszka?

Zabawki kontrastowe to jeden z prawdziwych przebojów w niemowlęcej wyprawce. Nie tylko świetnie wpisują się w nowoczesny design, ale również doskonale wpływają na rozwój wzroku i mózgu. Specjaliści podkreślają nawet, że w przyszłości dzieci lepiej radzą sobie w szkole i szybciej się uczą. Warto więc zainwestować w książeczki i zabawki kontrastowe, by budzić zainteresowanie światem od pierwszych dni.

Idealna zabawka dla najmłodszych

Kontrastowe zabawki dla niemowląt to nie jest tylko kwestia mody lansowanej przez blogerów i producentów. Wszak na pierwszy rzut oka czarno-białe obrazki nie powinny przykuwać uwagi w zestawieniu z całym szeregiem kolorowych, grających i świecących produktów, jakimi jesteśmy zalewani. A jednak i specjaliści zalecają maty czy karty kontrastowe, i rodzice dostrzegają, że to naprawdę doskonałe rozwiązanie. Dzieciom warto pokazywać czarno-białe obrazki z jednego prostego powodu – po prostu są w stanie je zobaczyć i skupić na nich wzrok. W okresie niemowlęcym jest on najsłabiej rozwiniętym zmysłem i szacuje się, że maluszek widzi nawet 30 razy słabiej niż osoba dorosła. Poza tym nie rozróżnia kolorów i nie rejestruje rzeczy czy postaci, które znajdują się dalej niż w odległości 30 centymetrów. Jak widać, nie jest w stanie więc czerpać radości z barwnych i designerskich zabawek, jakimi często bombardujemy dziecko.

Jak działają zabawki kontrastowe?

Fenomen zabawek kontrastowych jest dość prosty. Maluszek jest w stanie zobaczyć czarno-białe kształty, a tym samym wzbudzają one jego zainteresowanie i są pretekstem do tego, by skupiać uwagę. Na początku jest to zaledwie kilka sekund, ale z czasem ta zdolność znacznie się wydłuża. Jest to o tyle ważne, że właśnie ten proces znacząco wpływa na pojawianie się nowych połączeń mózgowych. To, jak działają zabawki kontrastowe, można zaobserwować najmocniej w ciągu dwóch pierwszych lat życia. Wtedy też najintensywniej rozwija się mózg i aby połączenia nie znikały należy ich stale używać na przykład poprzez dostarczanie dziecku odpowiednich bodźców. Czarno-białe obrazki lub elementy, jakie pojawiają się w pokoju czy też w strefie zabawy, doskonale się w tym sprawdzają.

Jakie zabawki kontrastowe kupić?

Producenci doskonale wyczuli potrzeby dzieci i rodziców i na rynku pojawia się obraz więcej propozycji. Te zabawki dla niemowląt to także rewelacyjny pomysł na prezent i obowiązkowy element wyprawki. Największą popularnością cieszą się książeczki i karty kontrastowe. Dostępne są w różnych wariantach i bez problemu można dopasować idealne rozwiązanie do swoich potrzeb. Z pewnością bardzo szybko zauważymy również zainteresowanie malucha obrazkami, a to zdecydowanie lepsza rekomendacja niż naukowe opracowania. Książeczki dla niemowląt rewelacyjnie pobudzają wzrok, ale są również doskonałą okazją do tego, by spędzać razem czas, opowiadać, rozwijać kreatywność i myślenie przyczynowo-skutkowe. Same książeczki mają bardzo atrakcyjne formy i dzięki temu można je zabrać na spacer czy wakacje i bez problemu maluszek poradzi sobie z manipulowaniem kartkami.

Zabawka dla najmłodszych

Na zabawki kontrastowe nie jest za wcześnie. Wbrew pozorom nie są dla dziecka zbyt intensywne i z pewnością nie będą obciążać niedojrzałego układu nerwowego. Maluszek przecież i tak widzi słabiej niż my, a także zupełnie inaczej odbiera otaczającą rzeczywistością. Biało-czarne obrazki mogą pojawiać się więc już w pierwszych dniach życia w codziennych aktywnościach. Tę ekspozycję oczywiście należy dostosować do potrzeb niemowlęcia i jego możliwości, bo w zabawie przecież nie chodzi o to, by coś było na siłę. Z pewnością, gdy dziecko będzie zainteresowane lub sfrustrowane aktywnością, da nam wyraźnie znać. Coraz większą popularnością cieszą się również maty. To idealny dodatek do dziecięcego pokoju oraz detal, który pozwala wygospodarować bezpieczną przestrzeń do zabawy dla maluszka w każdym miejscu. Poza atrakcyjnym wzornictwem tego typu kontrastowe zabawki dla niemowląt są bezpieczne, a zastosowane ograniczniki uniemożliwiają dziecku wyjście z bezpiecznej strefy. Dodatkowe elementy, pałąki, wstawki o różnych fakturach czy też wydające dźwięki sprawiają, że taka aktywność na podłodze jest bardzo motywująca do tego, by się rozwijać, coraz dalej sięgać, siadać, turlać się, raczkować, a w efekcie wstać i zrobić pierwszy oraz kolejny krok.

Proste rozwiązania

Atrakcyjne zabawki kontrastowe to proste propozycje, które świetnie sprawdzają w pierwszym roku życia. Stymulują jednocześnie słuch i wzrok. Bazują na czarno-białych obrazach, często dodatkowo wykorzystują szeleszczące elementy oraz różnorodne faktury. Poza tym swoimi kształtami rozwijają również zdolności manualne. Dziecko z czasem nauczy się samodzielnie przewracać strony w książeczkach, a także manipulować kartami, które są zawieszone na wygodnych kółkach. Taka zabawka świetnie sprawdzi się w wózku czy też w czasie podróży. Rozkładane książeczki w postaci harmonijki rewelacyjnie będą wyglądać na przykład w łóżeczku. To, jak działają zabawki kontrastowe, jest przede wszystkim zależne od celu i potrzeb, ale z niezwykłego dodatku z pewnością będziesz w stanie zrobić najlepszy użytek.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel