Zabawki muzyczne dla dzieci – co kupić dla małego muzyka?

2021-01-05
Zabawki muzyczne dla dzieci – co kupić dla małego muzyka?

O wpływie muzyki na życie dziecka pisze się dużo i rodzice oraz nauczyciele doskonale wiedzą, że to ta dziedzina sztuki, z którą maluch styka się na początku i która zostaje z nim do końca, nawet jeśli ostatecznie nie gra na żadnym instrumencie oraz nie zachwyca wszystkich swoim śpiewem. Z dźwiękami maluszek ma już do czynienia na etapie życia płodowego. Na przełomie 7. i 8. miesiąca już uczy się rozpoznawać i przyswajać melodie oraz inne odgłosy, rejestruje głos mamy i innych bliskich, a kojąca muzyka wpływa na to, że się uspokaja. Wiele rodziców podkreśla, że po narodzinach to właśnie ona fantastycznie działa na malucha, wywołuje reakcje, daje poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że niezmiennie inwestujemy w zabawki muzyczne dla dzieci, które można dopasować do konkretnych potrzeb oraz możliwości.

Orkiestra dla malucha

Z pewnością kolejne zabawki muzyczne dla dzieci będą wywoływać ogromną radość i choć związane są z hałasem i zamętem, to jednak warto w dzieciach rozwijać pasje, budzić wrażliwość, doskonalić poczucie rytmu, a także wpływać na wszystkie aspekty poznawcze. Oczywiście każda zabawka musi być dopasowana do wieku. I dotyczy to też tych muzycznych. Z pewnością pierwszą z nich będzie grzechotka. Poza tym, że wydaje dźwięki przy każdym poruszeniu to również jest idealnym treningiem uchwytu, a czasem pełni również funkcję gryzaka. Instrumenty zaczynają się pojawiać w życiu malucha, gdy ma on kilkanaście miesięcy. Jest w stanie wówczas skoncentrować się na zabawie, radzi sobie w przestrzeni, doskonali umiejętności manualne i orientuje się w rzeczywistości. Wówczas najchętniej sięgamy po drewniane instrumenty dla dzieci. Są bezpieczne, świetnie wyglądają i stają się ulubioną rozrywką, której ulegają również rodzice i rodzeństwo.

Przebijanka i Cymbałki Trefl Drewniana Zabawka Gram w Bim Bam

Pierwsze instrumenty

Wśród różnorodnych propozycji instrumentów dla najmłodszych króluje przede wszystkim klasyka, która inspirowana jest różnymi regionami świata, tradycjami oraz gatunkami muzycznymi. Dzieci uwielbiają marakasy, które swoją budową i schematem działania przypominają znane już grzechotki. Ten instrument jest bardzo przyjemny, wyrabia poczucie rytmu, a także sprawia, że ćwiczy się motorykę małą. Poza tym oczywiście królują bębenki, cymbałki oraz trąbki.

Niezwykle ważne jest nie tylko to, jakie zabawki muzyczne dla dzieci wybierzemy, ale również, jaka jest ich jakość. Kluczowe znaczenie ma oczywiście wiek dziecka oraz jego możliwości. Poza tym warto również zwrócić uwagę, by każdy instrument był bezpieczny, nie mógł spowodować uszkodzenia ciała i by maluch sobie nie zrobił krzywdy. Poza tym warto również – biorąc pod uwagę komfort opiekunów oraz sąsiadów – zwracać również uwagę na hałas, jaki generują. W przypadku zabawek grających takich jak pianino czy też modele interaktywne sprawdź, czy mają regulację głośności. Choć to prozaiczne, to naprawdę bardzo ważne.

Dumel Discovery Interaktywne Marakasy OLE 2 szt.

Plastikowe czy drewniane?

Niewątpliwie drewniane instrumenty budzą bardzo przyjemne skojarzenia i są bardzo wytrzymałe. Poza tym z zasady są solidniejsze, bardziej wytrzymałe i zdecydowanie lepiej poradzą sobie z każdą aktywnością dziecka. Zabawki z drewna są najczęściej malowane farbami ekologicznymi. Piękne kolory i wykończenie sprawiają, że zazwyczaj służą wielu pokoleniom, bo w praktyce okazuje się, że są po prostu niezniszczalne. Poza tym są idealną dekoracją pokoju i można być pewnym, że długo nie będą leżeć nieużywane. 

Smily Play Pierwsze Drewniane Cymbałki - Żyrafa

Jaka zabawka dla niemowlaka?

Poza grzechotkami świat najmłodszych dźwiękiem wypełniają modne karuzelę nad łóżeczkiem czy też pozytywki. Poruszające się figurki fantastycznie wspierają rozwój percepcji wzrokowej i słuchowej. Po kilku miesiącach niemowlę skutecznie wykorzystuje potrząsanie, uderzanie i pociąganie, by wprawić zabawki w ruch i sprawić, że wydawać one będą różnego rodzaju efekty. Warto również kupić dziecku popularną matę edukacyjną, która wygrywa melodyjki, grzechocze, a różnego rodzaju faktury generują też dźwięki znane z otoczenia. A to idealna lekcja tego, by je rozróżniać.

Smily Play Muzyczne Pianinko

Coś na pierwsze i kolejne urodziny

Różnorodne zabawki muzyczne dla dzieci to chętnie wybierane prezenty, ponieważ maluchy je uwielbiają. Poza marakasami powodzeniem cieszą się również pianinka. Modne instrumenty i mikrofony interaktywne dają natomiast szereg bardzo różnorodnych wrażeń. W efekcie dziecko może nagrywać melodie czy piosenki, a także je odtwarzać, co daje bardzo dużo radości. Maluch w wieku przedszkolnym będzie poznawać jeszcze więcej utworów i z pewnością będzie chciał się podzielić nimi z rodziną. Rozwijające też są lekcje rytmiki i to one stają się inspiracją do uzupełnienia domowego zestawu instrumentów. Poza bębnami i trąbkami pojawią się trójkąty, tamburyna czy też  cymbałki i flet. To zabawki, które się po prostu nie nudzą i są świetnym wstępem, bo może za kilka lat na liście życzeń pojawi się gitara, perkusja i pianino. Każda muzyczna zabawka jest inwestycją, choć przecież nie każda dziecko pójdzie do profilowanej szkoły czy weźmie udział w popularnym talent show. Muzyka łagodzi obyczaje, sprawia przyjemność, wycisza i pobudza i od wieków towarzyszy człowiekowi i to się nie zmieni. Dlatego właśnie uwrażliwia dziecko na dźwięki, bo to najlepsze, co możesz dla niego zrobić.

Vtech Interaktywny Mikrofon

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel